Svitenes muižas parkā norisinājās grafiti dienas «Krāsas bez robežām». 3., 4. un 5. maijā dalībnieki dažādās formās akcentēja un iepazina vienu no Eiropas Savienības pamatvērtībām – dažādību.
Festivālā piedalījās 19 grafiti komandas, kur lielākā daļa bija jaunieši vecuma grupā no 15-30 gadiem. Kopumā piedlaījās 121 dalībnieks. Komandas ļoti aizrāvās ar saviem darbiem, – citiem ilgāka bija darba skiču plānošana, bet zīmēšana vedās ātri, taču citiem otrādi. Pasākumā akcentētā dažādības tēma izpaudās arī jauniešu radošajā darbībā.
Pirmajā dienā dalībnieki savstarpēji iepazinās saliedējošās spēlēs, NVO “Inicio” nakts trasītē par dažādību un iepazina grafiti vēsturi, klausoties māksliniekus un skatoties filmas par grafiti.
Otrajā dienā komandas strādāja pie sava grafiti darba radīšanas. Rīta pusē profesionāļu vadībā jaunieši apguva grafiti tehnikas un izstrādāja savu darbu skices, lai dienas garumā radītu grafiti darbu par dažādības tēmu. Grafiti darbi tika zīmēti uz 2×3 metrus lielām finiera plāksnēm, un radošās darbnīcas vadīja grafiti mākslinieki – Dainis Rudens, Edgars Smīn, NEKAS, Osvalds Buračo un SkyArt. Zīmēšanas starplaikos komandām bija iespēja piedalīties Lauras (MPP) vadītās spēlēs par dažādību, Raivja (MPP) virtuālās grafiti darbnīcās, festivāla radio un festivāla TV diskusijās un intervijās, biedrības «Laiks jauniešiem» rīkotajās diskusijās par festivāla tēmu.
Trešajā dienā bija izstādes atklāšana, balsojums par darbu, kurš visvairāk ataino dažādību un pasākumā viesojās Eiropas jaunatnes dialoga vēstnieki un biedrība “Apeirons” ar dažādām spēlēm par diskrimināciju un iekļaušanu, un diskusijām.
Grafiti festivāla tēma bija Dažādība. Izstādes atklāšanas laikā skatītāju balsu simpātiju par darbu, kas visvairāk ataino dažādību ieguva darbs “KARTUPELĪŠI”, kura autori ir Svitenes jaunieši – Viktorija Apsīte, Daniels Apsītis, Leonards Nākmanis, Maksims Jonaško, Mārtiņš Krūmiņš: “Dažādība ir kaut kas savādāks, atšķirīgs. Tā ir svarīga tāpēc, lai katrs justos labi kāds viņš ir un nejustos lieks. Mūsu darbā ir attēlots velns un apkārt mūsu vārda pirmie burti.”
Savukārt mākslinieku prāt dažādību vislabāk atainoja šis darbs. Komanda: a2c, darba autori: Rebeka Greidāne, Harijs Smiltnieks. Autoru viedoklis: “Dažādība ir kaut kas grūti paskaidrojams, var teikt, ka tā pat neeksistē. Tā nenozīmē kaut ko konkrētu. Ir grūti definēt, kāpēc tā ir svarīga, jo bez tās dzīve nav iedomājama. Savā darbā redzam to, ka katrs esam unikāls, jo arī katrs burts ir unikāls.”
Un paši dalībnieki dažādību visvairāk saskatīja Bauskas invalīdu biedrības “Neparastie cilvēki” mazajā grupā, kur bērni zīmēja kopā ar vecākiem, komandas nosaukums “NEMS”, mazie autori Enija Lāčplēse, Marta Ščegoļeva, Selīna Skudra, Nikola Galigina, Marks Ščegoļevs. “Dažādība nozīmē to, ka katram cilvēkam ir sava doma un iekšējā pasaule. Tā ir svarīga, lai būtu savādākas lietas un, jo vairāk ideju, jo interesantāk.”
Ar šo pasākumu plānojām veicināt jauniešu līdzdalību, socializēšanos, lokālpatriotismu, radot izpratni par dažādību un veicinātu sabiedrības iesaisti, kā arī uzlabos izpratni un toleranci pret dažādām kultūrām un etniskajām grupām. Izpratne par dažādību ir svarīga, lai novērstu jebkāda veida diskrimināciju, balstoties uz dzimumu, rasi, etnisko izcelsmi, reliģiju, invaliditāti, vecumu vai seksuālo orientāciju. Grafiti festivālā piedalījās lielākā daļa no šīm sabiedrības grupām.
Vairāk info : https://www.facebook.com/krasas.bez.robezam
Grafiti festivālu atbalsta EYF projekts “Colors Beyond Borders: Diversity Driven Graffiti,” finansēšanas līgums Nr. 11614.1.PA.2023, un Bauskas novada pašvaldība projekts “Krāsas bez robežām”.