Latviešu vakars ir izskanējis.
Izrādās, ka mūsu senči pirms krustnešu iebrukuma Apjumībās – 22.septembrī – svinēja rudens noslēgumu, kad visa raža klētī un meitas izgājušas pie vīra. Nākošajā dienā sākas Veļu laiks.
Senču kalendārs jeb laikritis bija iedalīts 8 mēnešos jeb laikos, un tie bija cieši saistīti ar saules ceļu. Un vienā laikā ir 5 nedēļas jeb savaites, kur savaitē ir 9 dienas.
Katrs laiks noslēdzas ar SVĒTKIEM! Un katram laikam atbilst sava zīme, kuras nozīme slēpjas šī laika galvenajos darbos un prasmēs. Tik vienkārši un sarežģīti.
@renarsmanuilovs stāsta, ka Erasmus+ apmaiņās šis mūsu senču kultūras aspekts un dzīves rituma stāsts dalībniekos rada pārsteigumu, izbrīnu, un arī sasaucas ar citām senām kultūrām.
Interesanti bija izpētīt, kā katrs intuitīvi izvēlējās savu zīmi un ielika to rotā vai piekariņā, pēc tam iztulkojot savas rotas nozīmi. Lauras skatījumā dalībniekiem ir svarīgi piedāvāt pašiem praktisku darboties ar iegūtajām zināšanām.
Savukārt Lauris zināšanas nostiprināja dekoru darbnīcā, kur puiši un meitenes rakstus izveidoja string art tehnikā.
Pārrunājot, ko kultūras vakarā varam piedāvāt no latviešu ēdieniem, secinājām, ka ārzemnieki nav sapratuši auksto zupu un klimpu zupu, bet cepti āboli ar vaniļas mērci vai saldējumu, kartupeļu pankūkas ir iecienīts našķis latviešu kultūras vakaram, bet, ja nav kur pagatavot, var kopīgi uzmeistarot rupjmaizes kārtojumu. Tieši šī kāruma gatavošanā mūs iedrošināja Raivis.
Un noslēgumā Denīze no @nvoinicio visus izkustināja ar deju un danču ritmiem, paraugdemonstrējumiem un pieredzi, ko vieglāk iemācīt un iemācīties.
Govju kazāks ir pārāk sarežģīts nedejotājiem, taču Pankūkas un Ābrama polka ir vienkāršākas, jautras un vieglāk apgūstamas dejas.
Youtube ir pieejams špikeris latviešu dančiem- vairāk kā 400 video, kur smelties iedvesmu!
Uhhhh, tas tik bija vakars! Un mēs taču vēl nedziedājām, nelasījām pasakas un ticējumus, nepārrunājām sportu, skaisto Latvijas dabu un vēl ir tiiik daudz ar Latviju zināmu un nezināmu lietu, ar ko lepoties!
Šis jaukais vakars notika pateicoties Bauskas novada domes finansējumam. Projekts “MPP:Svitene – Bauska – Iecava”.