FESTIVĀLS”KO ŠODIEN”

30.aprīlī un 1.maijā Svitenē norisinājās jauniešu festivāls “Ko šodien?”. Festivāla dalībniekiem tika piedāvātas dažādas praktiskas, izglītojošas, radošas un sportiskas darbnīcas. Bauskas novada jaunatnes speciālists Gints Jankovskis iepazīstināja dalībniekus ar jaunatnes darbu Bauskas novadā un ar savu personīgo stāstu, kā no Rīgas nokļuvis līdz dzīvei Īslīces pagastā. Darbnīcu laikā festivāla radio nodrošināja Kaspars Kalējs un kolēģi no nodibinājuma “Vieddoma” – katrs dalībnieks varēja kāpt uz skatuves, pastāstīt publikai kādu svarīgu atziņu vai domu par dzīvi un festivālu. Pie skatuves uz šīm sarunām veidojās rinda, iespējams, arī tāpēc, ka par šo sarunu varēja iegūt punktu uz loterijas taloniņa. Kaspara Kalēja vadītās paneļdiskusijās uzņēmēji Aivars Svarenieks un Roberts Cešeiko stātīja par savu pieredzi uzņēmējdarbības uzsākšanā, bet Renārs Manuilovs un Igunda Bēmane stāstīja par jauniešu darba, bezdarba un brīvprātīgā darba iespējām. Paneļdiskusiju raidieraksti klausāmi: šeitFestivāla teritorija bija gana plaša – katrs dalībnieks varēja pieiet un aprunāties ar jauniešu organizāciju pārstāvjiem organizāciju tirgū, uzspēlēt Svitenes parkā basketbolu vai metbolu, izmēģināt savu līdzsvara sajūtu uz balansa lentas (slackline), izvēlēties sev tīkamu nodarbību. Pie mākslinieces Īras Rozentāles bija iespējams apgūt akvareļu pludināšanas tehniku, pie jaunsargu galda – uzzināt vairāk par ieročiem un šaut mērķī, bet pie Latvijas univesitātes karjeras speciālistes Daces Siliņas – iegūt vairāk informāciju par sevi un kā sevi motivēt. Pie NVO “Jaunatne smaidam” dalībnieki varēja uzzināt par jauniešu līdzdalības iespējām un apbrīnot viņu jauno, svaigi krāsoto treileri. Līga Helviga savā kūkas cepšanas darbnīcā dalībniecēm izstāstīja par savu uzņēmējdarbības pieredzi un arī katrs dalībnieks izcepa sev kūciņu. Dīdžejinga darbnīcā ar  profesionāļu palīdzību tika dota iespēja apgūt pamatus mūsdienās vieniem no modernākajiem vaļaspriekiem un noteikti lieliskām profesijām – dīdžejiem.  Dīdžeji piedāvāja pamēģināt spēkus Dīdžejingā uz modernākā  aprīkojuma. Nodarbības laikā apmeklētājiem bija iespēja iemācīties pamata skreča tehnikas, samiksēt skaņdarbus dažādos miksēšanas veidos, veidot cilpas un samplus, darboties ar dažāda veida efektiem un programmām. Darbnīcu vadīja  Aivars (Ai-va), Armands (DJ Damien Harst), Madara (DJ Foxy Mandy) un  Rolands (DJ Postremo). Lāsma (sajūsmināti): “Man gāja ļoti labi. Un viss man patika. Es piedalījos DJ darbnīcā un miksēju dziesmas, man pat sanāca un ļoti, ļoti patika. Viss festivāls bija ļoti iedvesmojošs.”

 Diskusiju spēlē “Pasaules kafejnīcas” jaunieši kopā ar Bauskas novada deputātiem Raiti Ābelnieku un  Jāni Dūmiņu, NVO pārstāvjiem un pašvaldības darbiniekeim diskutēja par jautājumiem, kas izkristalizējās Bauskas novada jauniešu aptaujā. Diskusiju spēli vadīja Eva Reinfelde. Lūk, daži diskusiju dalībnieku ieteikumi, ko pašvaldība varētu darīt, lai uzlabotu jauniešu dzīves kvalitāti laukos. Sīkā rakstā par Pasaules kafejnīcām (saite).

Pēc labi padarīta darba maģiskā skaņu pasaulē visus jauniešus ieveda Maija Sējāne Īle un Nils īle un vakara noslēgumā lielisku pieredzi dalībnieki ieguva nakts trasītē, kur, izstaigājot Sviteni, dažādos punktos vajadzēja pildīt uzdevumus un kā puzli salikt stāstu. Nakts trasīti veidoja NVO “Inicio” un “Jaunatne smaidam” – šis bija viņu pirmais sadarbības projekts.  Nakts trasē piedalījās 12 komandas  4 cilvēku sastāvā. Par galveno nakts trases tēmu kļuva leģendām apvītā Svitenes muiža un tās nelaimīgo mīlētāju stāsts. 

Laura Štrena dalās ar piedzīvoto: “Uzdevumi bija saistīti gan ar matemātiku, gan ar baiļu pārvarēšanu, sportiskām aktivitātēm, atjautību, vēstures zināšanām un komandas spēju sadarboties. Mums bija lieliska komanda, mēs visi nebijām savstarpēji pazīstami, bet tuvāk iepazināmies pildot uzdevumus. Laiku pavadījām aizraujoši un nakts trase pārbaudīja visu komandu izturību un saliedētību.”

Liela daļa jauniešu Svitenē bija pirmo reizi un bija patīkami pārsteigti par plašo parku, Svitenes pili un mājīgo atmosfēru. Kaspars Kalējs, nodibinājuma “Vieddoma” vadītājs saka:  “Lai gan Svitenē esmu bijis vairākas reizes, un zinu šo ciemu vairāk kā “vidējais latvietis”, visinteresantāk Sviteni bija iepazīt nakts trasē, kad ar dažādu uzdevumu un kartes palīdzību bija nepieciešams iepazīt vairākas svarīgas vietas Svitenē. Ļoti simbolisks bija skatuves novietojums – skatītāji reizē vēroja uz skatuves esošos un Svitenes muižu, kas šobrīd piedzīvo atjaunošanas procesu.” 

Brokastīs NVO “Inicio” meitenes Dafne un Līga sev un citiem sacepa pankūkas, bet pamošanos varēja izvēlēties divās rīta nodarbēs – smieklu jogā vai zumbā.  Pēc loterijas izlozes uz skatuves kāpa talantīgās jauniešu grupas “Patricija x Anna” un “Karstie zaķi”, un veselu stundu garu, enerģisku un pozitīvi uzlādējošu koncertu sniedza mūziķu apvienība “Kreisais krasts”. Festivāla noslēgumā visi klātesošie devās uz Lielās tortes ēšanu, kur Līga Helviga (NVO “Visam kronis”) vispirms apmeklētājus iepazīstināja ar katru kūku un kūkas cepējām, bet pēc tam katrs varēja nobaudīt pa gabaliņam no astoņām gardi garšīgām kūkām. “Kreisais krasts” mūziķi bija pārsteigti par šādu koncerta noslēgumu un secināja, ka ir ieradušies uz kūku paradīzi. Līga Helviga stāsta: “Starp kūku cepējām mums jau ir izveidojies diezgan stabila komanda, taču katrā pasākumā ir arī jaunas dalībnieces. Šoreiz mums jau galvenās cepējas bija skaidras, jo pieredze bija no “Asfalta svētkiem”. Visa komanda bija fantastiski atsaucīga, ātri visu saorganizējām un ļoti priecājos, ka daļa varēja ierasties personīgi, lai izbaudītu to brīdi, kad pasniedz kūkas apmeklētājiem. Tieši man šis mirklis ir visu pūļu vērts, enerģiju un smaidus sasmeļos ilgam laikam.”

Festivālā piedalījās nedaudz vairāk kā 200 dalībnieki. Salīdzinoši nelielais dalībnieku skaits pārvērtās par lielisku ieguvumu klātesošajiem – tik pat kā nekur nebija rindas, katrs varēja piedalīties sev interesantā nodarbē, katrs varēja pamēģināt darboties ar modernāko DJ tehniku, safotogrāfēties fotobūdā ar draugiem un uztaisīt bildes ar mūziķiem, saēsties augļus un tortes, cik vien lien vēderā un enerģiju iztērēt sporta laukumā. 

Gan dalībniekiem, gan organizatoriem ir liels prieks par izdevušos pasākumu. “Mums tā bija varena pieredze un labs komandas saliedēšanas veids. Nebija vienkārši “izkustināt” jauniešus no divu gadu “saudzības režīma”, bet Evas un Marikas izcilais reklāmas darbs sociālajos tīklos, mana “piebikstīšana” un atbildības sadalīšana radīja skaidru izpratni, kas notiks un kas katram jādara, tādēļ organizatoriskie darbi veicās raiti, viens otru atbalstījām un sajutām atbalstu. Mani pašu priecē tas, ka satikāmies piecas Bauskas novada jauniešu organizācijas un tuvāk iepazināmies – ne tikai līderi, bet arī organizāciju jaunieši. Un vēl – ja pēc festivāla noslēguma man pienāk klāt jaunieši un vaicā: “kā mēs varam iestāties MPP?”, tas nozīmē, ka rezultāts IR un ne vienmēr par pasākumu runā apmeklētāju daudzums, bet gan tā kvalitāte”, pēc festivāla “Ko šodien?” savu vērtējumu izsaka Vita Reinfelde, biedrības “Mums pieder pasaule” valdes locekle.

FESTIVĀLU “KO ŠODIEN?” organizēja biedrība Mums Pieder Pasaule /We Own the World/ sadarbībā ar NVO ”Inicio”, Laiks Jauniešiem, ViedDoma, Jaunatne smaidam / Youth for Smile un Visam Kronis. 

Aktivitātes finansiāli atbalstīja Bauskas novads,  Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem un Izglītības un zinātnes ministrija Jaunatnes politikas valsts programmas 2021.-2023.gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros. 

#NVOfonds2022 #atbalstsjauniešiem #ValstsJaunatnesProgramma